فولی

فولی ها (پولی) جزیی از یک سیستم انتقال نیرو هستند که عموما نیرو را از شفت الکتروموتور یا چرخ دنده به وسیله یک تسمه به عضو دیگر سیستم انتقال می دهند.

فولی را میتوان هم به عنوان یک وسیله که وظیفه انتقال نیرو بین دو یا چند اجزا از یک سیستم را دارا میباشد را در قالب یک وسیله مجزا که دارای شیار یا دنده میباشد نام برد که وظیفه حفظ و کنترل چرخش تسمه را انجام میدهد (این نوع انتقال از طریق اصطکاک بین زنجیر (تسمه) با فولی است. و هم میتوان از آن به عنوان یک فعل یاد کرد یعنی فولی کردن خود وسیله تولید نیرو .به عنوان مثال  فولی کردن شفت (شافت) در انواع الکتروموتور

موارد استفاده فولی

پولی ها را معمولا در مواردی استفاده می کنند که بخواهند ارتباط بین دو قسمت دستگاهی را برقرار کنند و نیرو را به عضو دیگر انتقال دهند این امر با کمک سایر اجزا مانند تسمه و پولی انجام میدهند.

یکی از موارد آشنای استفاده از فولی ها در کولر هست که نیروی نولید شده توسط موتور کولر را توسط تسمه و فولی به اجزای دیگر دستگاه انتقال می دهند.  این سیستم در موارد بسیار زیادی به چشمتان خواهد خورد به طور مثال در برخی از چرخ گوشت های صنعتی یا نیمه صنعتی نیز از سیستم انتقال نیروی فولی و تسمه استفاده میشود.

انواع فولی

فولی‌ها به چند دسته تقسیم می‌شوند، فولی ساده، فولی هرزگرد و فولی سنکرون.

فولی ساده

این نوع از فولی‌ها دارای یک شیار ساده بوده که اجازه نمی‌دهند تسمه به راحتی از کنترل خارج شده و هرز بگردد. درست است که این فولی‌ها کاربردی بوده و از قیمت پائینی برخوردار هستند اما در دمای بسیار بالا توانایی کنترل تسمه را نداشته و تسمه در جای خود دچار لغزش می‌شود.

فولی هرزگرد

این نوع فولی که از نام‌اش هم مشخص است تنها یک وظیفه خطیر دارد، آن هم این است که در سیستم انتقال نیرو بین دو یا چند سیستم الکتریکی باعث می‌شود که تسمه‌ها حرکت یکنواختی داشته و همه را در داخل مسیر خود ثابت نگه دارد.

فولی سنکرون

این فولی دارای دندانه در اطراف شیارهای خود بوده که این امر باعث می‌شود دور موتور ثابت مانده و با هدر رفت انرژی کمتری فعالیت خود را ادامه بدهد. فولی سنکرون که با نام فولی تایمینگ نیز شناخته می‌شوند بازدهی بیشتری نسبت به فولی‌های ساده در راندمان کاری خود دارند، به همین جهت از تسمه‌های نازک تری نسبت به تسمه فولی‌های ساده برای آن‌ها استفاده می‌شود. یکی از عواملی که باعث خاص شدن فولی سنکرون یا همان فولی تایمینگ نسبت به فولی ساده می‌شود این است که این نوع فولی لغزش‌های ایجاد شده برروی تسمه را در دمای بالا مهار می‌کنند و لغزش را در سیستم انتقال نیرو تقریبا به صفر می‌‎رسانند.

فولی
فولی
فولی

فولی

باور صنعت تولید کننده و تامین کننده انواع فولی یا پولی
فولی
فولی
فولی