کوپلینگ

کوپلینگ در صنعت، یک عنصر مهم در اتصال و انتقال حرکت و قدرت بین دو شفت مجزا است. این قطعه برای اتصال دو شفت با هم استفاده می‌شود تا حرکت و گشتاور از یک شفت به دیگری منتقل شود. کوپلینگ‌ها در صنایع مختلف مورد استفاده قرار می‌گیرند، از جمله صنایع مکانیکی، صنعت خودرو، صنایع نفت و گاز، صنایع برق، الکترونیک و غیره.

دلیل وجود تنوع بسیار گسترده در انواع مدل های گوپلینگ این است که طبق وظیفه اصلی Coupling در انتقال نیرو، قدرت و گشتاور در بین محور های موتور محرک و متحرک، داشتن فضای کافی، عملکرد، نحوه نصب، تراز بودن، همراستایی و … بسیار مهم است، به همین دلیل با توجه به شرایط موجود در طراحی ماشین‌آلات این حجم از انواع کوپلینگ قابل مشاهده است.

کوپلینگ به معنی اتصال دهنده دو قطعه می‌باشد. در صنعت، منظور از آن قطعه‌ای است که دو شفت پایه دار یا هارد کروم را به هم وصل می‌کند. به عبارت ساده، این وسایل قطعات مکانیکی هستند که برای انتقال نیرو یا گشتاور از یک شافت به شافت دیگر استفاده می‌شوند.

کاربردهای مختلف کوپلینگ‌ها

هدف اصلی از کاربرد کوپلینگ‌ها، اتصال دو قطعه برای انتقال نیرو از یکی به دیگری و نهایتا تبدیل نیرو به حرکت است. مثلا ممکن است در یک ماشین صنعتی به دنبال اتصال سروو موتور به یک شفت باشیم.

هدف دیگر، جذب ناهمانگی است. در برخی موارد ممکن است هنگام نصب آن ها خطا وجود داشته باشد و یا ممکن است درایور و قطعه متصله به آن از نظر ارتفاع یا موازی بودن، کاملا تراز نباشند که این امر موجب فشار و سایش بیشتر بین قطعات و در نتیجه کاهش عمر مفید آنها می‌شود.

در این مواقع، یک کوپلینگ این آثار مخرب را جذب می‌کند و از آسیب به قطعات جلوگیری می‌کند. علاوه بر این، ممکن است در طراحی قطعات صنعتی، خطاهای بسیار کوچکی در اندازه، بعد، اتصالات و … وجود داشته باشد. در این مواقع استفاده از کوپلینگ بین این قطعات، موجب کاهش نوسان در حرکت و نهایتا عملکردی بهتر و مفیدتر می‌شود.

پس به طور کلی می‌توان دلایل استفاده از کوپلینگ‌ها را موارد زیر دانست:

برای انتقال نیرو از یک شفت در حرکت به شفتی دیگر، بهترین وسیله است.

برای اتصال دو قطعه که به طور جدگانه تولید شده‌اند می‌توان از کوپلینگ استفاده کرد.

برای ایجاد انعطاف‌پذیری بیشتر هنگام انتقال نیرو، مخصوصا هنگامی که محدودیت فضا وجود دارد.

برای کاهش تکانش و ضربه‌های ناشی از حرکت بین دو قطعه صنعتی می‌توان از این قطعه استفاده کرد.

حال که با کوپلینگ و موارد استفاده از آن آشنا شدیم نوبت به معرفی انواع کوپلینگ می‌رسد.

کوپلینگ
کوپلینگ
کوپلینگ

کوپلینگ

باور صنعت تولید کننده و تامین کننده انواع کوپلینگ
کوپلینگ
کوپلینگ
کوپلینگ